Tänapäeva elu on pingeline ja igapäevaste asjatoimetuste kõrval jääb vaimne tervis pahatihti unarusse. Kui tunned, et oled pinges ja emotsioonid löövad pea kohal kokku, proovi päeviku pidamist – enda tühjaks kirjutamine võib saada tõeliselt vabastavaks harjumuseks.
Miks on päeviku pidamine kasulik?
See mõjub hästi nii vaimule kui ka kehale
Uuringud on näidanud, et päeviku pidamisel on teraapiline toime – see aitab enda mõtteid ja tundeid väljendada, ärevuse ja depressiooniga toime tulla ning stressi maandada. Endast pinge välja kirjutamine aitab teha peas ruumi muudele, positiivsematele mõtetele. Stressi vähendamine tunnete väljaelamise teel mõjub omakorda hästi tervele kehale ja üldisele tervislikule seisundile, sealhulgas immuunsüsteemile.
See õpetab ilusate asjade märkamise kunsti
Päeviku pidamine aitab märgata igas päevas midagi positiivset ning õpetab väärtustama olemasolevat. Ürita leida ka väga keerulistest ja kurnavatest päevadest midagi õpetlikku ja head. Õnn peitub väikestes asjades.
See õpetab iseennast paremini tundma
Lastes sõnadel vabalt paberile voolata ning paljastades oma kõige sügavamad hirmud, mõtted ja tunded, võid avastada endas täiesti uusi külgi. Päeviku pidamine on suurepärane eneseanalüüsi viis. Kui kannatad stressi all, võib kirjutamine aidata sul välja selgitada, mis seda stressi või ärevust põhjustab. See omakorda aitab sul vältida stressitekitajaid ning negatiivseid tundeid ja käitumisviise.
See annab uue vaatenurga
Tunnete ja sündmuste uuesti läbi elamine kirjutamise teel annab võimaluse näha olukordi teisest vaatenurgast. Võid avastada, et mõni algselt täiesti traagilisena tundunud olukord ei olegi nii hirmus, kui sellele rahulikult tagasi mõelda. Samuti õpid eristama olulist ebaolulisest.
See aitab tulla toime keerukate olukordadega
Mõnikord aitab enda murede ja hirmude kirjapanemine enne mingit tähtsat sündmust selleks vaimselt ette valmistuda ja oma hirme maandada.
See aitab saavutatut hinnata ja uusi eesmärke seada
Päeviku pidamine on nagu äge ajamasin. Kui kõik sinu elu peatükid on paberil su silme ees, saad tagasi vaadata ja näha, kui kaugele sa tegelikult jõudnud oled. Samuti aitab see seada uusi ambitsioonikaid eesmärke.
See võimaldab ideid talletada
Kas mäletad, millest sa unistasid 8-aastasena? Aga äkki oled unustanud veel midagi, mis oli sulle kunagi oluline? Kui sul tekib mõni suurepärane idee, saad selle kohe päevikusse kirja panna, et see inspiratsioonisähvatus ei ununeks. Kes teab, millal seda vaja võib minna?
Kuidas päevikut pidada?
• Leia kirjutamiseks aeg ja koht, kus sind ei segata. Ideaalis võiksid seda teha õhtul, mil päevamuljed on veel värsked. Võta kirjutamisaega kui lõõgastavat ja rahustavat aega iseendale. Pea meeles, et teed sellega head oma vaimule ja kehale.
• Muuda kirjutamine lihtsaks. Hoia pliiats ja paber alati käeulatuses, et saaksid oma mõtted kirja panna kohe, kui selleks soov tekib.
• Ole järjepidev, sest päeviku pidamise saladus ei ole mitte hea kirjutamisoskus, vaid järjepidevus. Ürita kirjutada iga päev kas või üks lehekülg. See võib algul tunduda tüütu kohustusena kõikide teiste kohustuste seas, kuid sellega ära harjudes mõistad, kui hea pingemaandusena igapäevane kirjutamine toimib.
• Ära tsenseeri oma mõtteid, vaid lase sõnadel vabalt voolata. Sa kirjutad ainult iseendale, seega võid kirja panna kõik, mille soovid hingelt ära saada – olgu tegemist hirmude, saladuste või rõõmuhetkedega. Sa ei pea muretsema kellegi arvamuse pärast, sest päevik ei mõista sind hukka ega räägi su saladusi edasi.
• Ole väljendusrikas. Päevikupidamise eesmärk on negatiivsete tunnete väljaelamine ja positiivsete tunnete väärtustamine. Lihtsalt sündmuste kronoloogiline kirjapanemine ei täida seda eesmärki. Seega ära hoia emotsioone tagasi, vaid tunne end vabalt.
• Ära muretse õigekirja, grammatika ega teksti ladususe pärast. Päevik ei pea olema keeruline kirjanduslik žanr, vaid see on võimalus kirjutada vabas vormis kõigest, millest soovid. Su päevik võib välja näha nagu täiskritseldatud mustand – peaasi, et oled siiras.
• Ära hoia minevikust kinni. Mis olnud, see olnud – kirjuta traumeerivate sündmustega seotud tunded endast ühe korraga välja, mitte ära jää neid pidevalt lahkama ja meenutama.
• Kui tunned, et soovid end analüüsida, võid varasemaid kirjutisi lugeda. Mõned spetsialistid usuvad, et kirjapandu lugemine on kasulik, kuna aitab märgata korduvaid mustreid mõtetes või käitumises. Ent kui päevik on sinu jaoks lihtsalt enda väljaelamise koht ja tahad kirjapandu minevikku jätta, ei pea sa seda enam kunagi uuesti lugema.
Millest kirjutada?
Vastus on lihtne – millest iganes. Sa võid lihtsalt päevasündmuseid ja elulisi seiku ning nendega seotud tundeid kirjeldada või analüüsida. Või siis võid kirjutada sellest, mis teeb sind õnnelikuks või mis on su elus hästi. Võimalused on piiramatud.
Kui su mõte kiilub kinni ja sa ei tea, kust alustada, proovi kirjutada näiteks mõnel alljärgneval teemal:
• mille peale sa liiga palju mõtled või mille pärast sa liialt muretsed;
• mida sa oled viimasel ajal vältida üritanud;
• millest sa oled viimasel ajal unistanud;
• parim asi, mis sinuga päeva jooksul juhtus ja sind rõõmustas;
• milline võiks olla sinu unistuste päev;
• tagasivaade mõnele olulisele päevale või sündmusele – mida sa enda kohta õppisid, mida oleksid võinud teisiti teha.
Väga kasulik on kirjutada asjadest, mille üle sa oled tänulik. Ideid tänulikkust väljendavate sissekannete jaoks leiad siit.
Vabastavat kirjutamiskogemust!
Inspiratsioon:
www.mindfood.com, www.lifeadvancer.com, www.realbuzz.com, www.urmc.rochester.edu, www.rajaleidja.ee